EČ Futbolā prognozes

ValstsFIFA tabulaPasaules Čempionāta futbolā rezultāti, 2018. gadsEuro 2016 rezultātiEuro 2021 rezultāti
Francija2.uzvarētājsfināls5,75
Anglija4.4astotdaļfināls6,25
Beļģija1.3ceturtdaļfināls7,50
Itālija7.ceturtdaļfināls9,50
Vācija12.apakšgrupāpusfināli9,50
Spānija6.astotdaļfinālsaastotdaļfināls9,50
Portugāle5.astotdaļfinālsuzvarētājs9,50
Holande16.16,00

Viens no futbola skaistumiem elites līmenī ir tas, cik grūti noteikt galvenos favorītus un cik plašs ir titula pretendentu loks. Arī šis Eiropas čempionāts solās būt tieši tāds pats, un ir vismaz astoņas izlases, par kurām mierīgi var apgalvot, ka to nokļūšana čempiones tronī nemaz nebūtu nekāds pārsteigums. 

Taču Eiropas čempionātā bijuši arī pavisam negaidīti uzvarētāji. 1992. gadā Dānija triumfēja finālturnīrā, pat neskatoties uz to, ka nemaz nebija tam kvalificējusies un atbrauca kā rezerviste, bet 2004. gadā visus pārsteidza Grieķija. Turpinot šo 12 gadu pārsteigumu ciklu, 2016. gadā čempiones godā nonāca Portugāle, ko par sensāciju īsti nosaukt nevar, taču fakts ir tāds, ka finālmačā Portugāle tomēr nebija favorītes lomā, bet tāpat prata pārspēt Franciju.

Bukmeikeru prognozes liek secināt, ka savu vietu pie futbola grandiem arvien pārliecinošāk ieņem Beļģijas izlase, kas tiek minēta kā trešā galvenā favorīte uz Eiropas čempiones titula iegūšanu. Visaugstāk tiek vērtētas pasaules čempiones Francijas izredzes, un tāpat jāatzīmē arī Anglijas izlases ļoti augstu novērtētās izredzes, lai gan angļiem titulu kādā no lielajiem turnīriem nav izdevies iegūt jau ļoti sen.

No savām pozīcijām nedaudz atkāpušās iepriekš dominējošās Spānijas un Vācijas izlases, kuru izredzes iegūt zelta medaļas novērtētas vienādi kā Portugālei un Itālijai. Portugāle ar Krištianu Ronaldu sastāvā, turklāt kā titula aizstāvētāja, noteikti liks uzmanīties visām pretiniecēm, taču šeit varētu paust satraukumu par Ronaldu aizvadīto sezonu klubā, kas tomēr neizvērtās tik izcila kā ierasts.

Itālijas izlasē nedaudz iekavējusies paaudžu maiņa, un daudziem futbola līdzjutējiem joprojām ir vieglāk nosaukt Itālijas futbola zvaigznes pirms desmit gadiem, nevis tagadējo sastāvu. Taču arī bez lielām zvaigznēm Itālijas izlase ir spējīga pieteikties uz pašu augstāko mērķi.

Paaudžu maiņa notikusi arī Nīderlandes izlasē, pret kuru nesen spēkus samēroja arī Latvijas futbola valstsvienība, un interesanti, ka pāris mēnešu laikā Latvija tikusies pret divām no astoņām EČ favorītēm – jūnija sākumā tika ieplānots pārbaudes mačs pret Vāciju. Nīderlandes sakarā gan jāmin, ka tā izsēta nedaudz tālāk no pašām galvenajām favorītēm, taču Nīderlande lepojas ar savu spēju sarūpēt atraktīvu futbolu un iekarot neitrālu līdzjutēju simpātijas.

No kuras tā sauktās “mazās” izlases gaidīt pārsteigumus šajā čempionātā? Pretendentu saraksts ir garš un plašs, un ar lielām ambīcijām uz finālturnīru dodas arī tādas izlases kā Dānija, Turcija, Šveice, Polija, Zviedrija un Ukraina, turklāt nevienam nevajadzētu aizmirst par pasaules vicečempioni Horvātiju, kurai gan savus iepriekšējos panākumus atkārtot noteikti nebūs viegli.

Kura izlase varētu parūpēties par līdzīgām emocijām kā Islande pirms pieciem gadiem, kad šī mazā Skandināvijas valsts pamanījās no tālākas cīņas izslēgt Angliju un lika par sevi runāt visam Eiropas futbolam? Islande šoreiz EČ nespēlēs, taču finālturnīra dalībnieču saraksts ir pietiekami garš, lai uz šo jautājumu būtu grūti atbildēt. Ar savu izlasi lielas cerības saista Krievija, nevienam parocīgas pretinieces nebūs Austrija un Čehija, tāpat ar apņēmību un Geretu Beilu priekšgalā tālu var tikt Velsas izlase.

Protams, daudzas acis būs pievērstas Ungārijas izlases sniegumam, ņemot vērā, ka tieši šī izlase nonāca tā sauktajā Nāves grupā, kurā cīnīsies kopā ar trim futbola grandiem – Vāciju, Franciju un Portugāli. Ungārijai jau izkļūšana no apakšgrupas būtu milzīgs sasniegums, kas principā varētu nomākt visas pārējās sensācijas. 24 komandu formātā izkļūšanai no grupas var pietikt arī ar trešo vietu apakšgrupā, taču ar to nekas vēl nebūs garantēts, un tiks salīdzināti rezultāti dažādās apakšgrupās, un beigās četras no sešām trešo vietu ieguvējām tiks pie iespējas spēlēt astotdaļfinālā, kur jau visas iepriekšējās prognozes un aizvadītās spēles vairs nebūs svarīgas, un viss sāksies no jauna.