Kur skatīties EČ 2021 spēles?

Vasara, augstākā līmeņa futbols un gards dzēriens rokā. Šīs ir lietas, ko noteikti nesmādētu arī nedaudz no futbola tālāk esošas personas, kamēr pat sporta īstajiem gardēžiem nemaz nerunāsim. EČ finālturnīrs iepriekšējā gadā tika gaidīts tieši ar šādu noskaņojumu, taču pandēmija piespieda to par gadu pārcelt, un pilnībā bez sekām tas nav palicis arī šobrīd.

UEFA jau pavasara pirmajā pusē lika turnīrā pārstāvētajiem stadioniem tikt skaidrībā par savas valsts situāciju Covid-19 sakarā, lai būtu droši, ka stadionā tribīnes varēs aizpildīt vismaz daļēji. Daži stadioni šādas garantijas nespēja sniegt, un UEFA nolēma spēles pārcelt. Galu galā, šoreiz finālturnīru uzņem nevis viena vai divas valstis, bet vairāk nekā desmit stadioni dažādās Eiropas valstīs ar ļoti plašu ģeogrāfiju. Tas reizē atvieglo un sarežģī spēļu apmeklēšanu klātienē, proti, vismaz dažas spēles ģeogrāfiski tuvu būs arī Latvijai, taču tas tad tieši to arī nozīmētu, proti, atsevišķu spēļu, nevis finālturnīra apmeklēšanu. Latvijai tuvākās EČ rīkotājpilsētas ir Sanktpēteburga un Kopenhāgena, taču Covid-19 dēļ ceļošanas iespējas joprojām ir ierobežotas.

Mēnesi ilgo turnīru attiecīgi pārsvarā nāksies vērot televīzijā, un Latvijas teritorijā par oficiālajiem UEFA partneri Eiropas čempionāta sakarā kļuvusi MTG, kurai pieder kanāli Tv6, 3+ un interneta platforma “Go3”, kas piedāvās spēļu tiešraides. Šī televīzija pieteikusi desmit komentētājus, kuriem būs jātiek galā ar 51 finālturnīra spēli 30 dienu laikā.

TV raidtiesības tika sadalītas jau pirms vairākiem gadiem, un MTG raidtiesības Latvijas teritorijā ieguva 2017. gadā. Protams, finālturnīru grasās atspoguļot visas Eiropas valstis, un citās valstīs konkurence par raidtiesību iegūšanu ir patiešām sīva. Lielbritānijā spēļu raidtiesības pieder BBC un ITV, Itālijā pie tām tika RAI un “Sky Italia”, Vācijā mačus varēs vērot ARD un ZDF kanālos, kamēr Krievijās spēļu tiešraides piedāvās VGTRK, “Perviy Kanal” un “Match TV”.

Kopumā TV raidtiesības ir oficiāli saskaņotas 226 pasaules valstīs un teritorijās, apliecinot Eiropas čempionātu futbolā kā globālu notikumu. UEFA prognozes liecina, ka tiek plānota kopējā auditorija piecu miljardu cilvēku apmērā. Tas gan uzreiz nenozīmē, ka vairāk nekā katrs otrais pasaules iedzīvotājs kaut uz mirkli pieslēgsies EČ finālturnīra norisei, proti, tā ir kopējā auditorija, taču arī unikālo skatītāju skaits solās būt ļoti augsts – ap diviem miljardiem.

Pirms pieciem gadiem par Francijā notikušo finālturnīru interese bija līdzīga. Kopējā auditorija gandrīz sasniedza piecu miljardu atzīmi, kamēr finālspēlei starp Franciju un Portugāli unikālo skatītāju skaits bija pāri pusmiljardam, proti, apmēram 600 miljoni skatītāju. Liels auditorijas ieplūdums tika sagaidīts no Ķīnas un Brazīlijas, kam par labu nāca arī pielāgotie spēļu sākumlaiki, un šoreiz globālajai auditorijai atrast sev piemērotas spēles varētu būt vēl vieglāk plašās finālturnīra ģeogrāfijas dēļ.