EC futbola 2021 apaksgrupas

Eiropas futbola čempionātā šovasar no 11. jūnija līdz 11. jūlijam sacentīsies 24 izlases, cīnoties par Eiropas čempionu troni, ko šobrīd ieņem Portugāles izlases futbolisti. Tieši Portugālei gan nav paveicies visvairāk, jo izlozē tā tika ielikta vienā grupā ar Franciju un Vāciju, kā arī pārspēļu uzvarētāju Ungāriju. Bet kopumā par vieglu un garlaicīgu dzīvi noteikti nevarēs sūdzēties neviena izlase, jo izteiktu pastarīšu turnīrā praktiski nebūs.

Apakšgrupas

Eiropas čempione Portugāle, kas pirms pieciem gadiem lieliskā finālmačā sarūgtināja mājiniekus francūžus, neskatoties uz Krištianu Ronaldu pāragro izkrišanu no spēles, izlozes brīdī bija spiesta ieraudzīt sevi trešajā grozā. Par nieka tiesu priekšā tika Krievijas izlase, kas atlases turnīrā bija uzrādījusi labākus rezultātus, un Portugāle nepārprotami bija spēcīgākā izlase trešajā grozā.

Līdzīgi var teikt arī par Franciju, kas uzvarēja savā atlases grupā, taču paveica to ar nedaudz sliktāku statistiku nekā Ukraina, attiecīgi nonākot otrajā grozā, kurā arī spilgti izcēlās uz pārējo izlašu fona. Liktenis lēma, ka abu grozu spēcīgākās komandas nonākušas vienā grupā, turklāt vēl jau jāliek klāt pirmā groza izlase, par ko kļuva Vācija. Kā pārspēļu uzvarētāja šai grandu kompānijai pievienojās Ungārija, kurai, protams, tiek prognozētas pavisam mazas izredzes izkļūt no grupas.

Taču tā sauktajās Nāves grupās nereti gadās, ka laikā, kamēr grandi viens otram kaklu nograuž, savas iespējas pamanās izmantot teorētiskā pastarīte. Skaidrs, ka Ungārija nevar lepoties ar tādu futbola sistēmu un valstsvienības spēku kā pārējās F grupas izlases, taču norakstīt to priekšlaicīgi? To noteikti nevajadzētu darīt. Ungārija tikai pirms dažiem gadiem bija FIFA pasaules ranga labāko divdesmitniekā, un arī šobrīd nav nemaz tik tālu no tā, turklāt arī PK 2022 atlases ciklu ungāri sākuši spēcīgi, martā trīs spēlēs iegūstot septiņus no maksimāli iespējamajiem 12 punktiem.

F grupas sakarā vēl interesanti atzīmēt, ka viena no izlasēm savu ceļu uz Eiropas čempionātu sagaidīs saistībā ar Latvijas izlasi. Nesen tika izziņots, ka Latvijas valstsvienība jūnija sākumā aizvadīs pārbaudes spēli pret Vāciju, un Latvijai tā pavisam noteikti ir reta iespēja, kad kāda augsta līmeņa izlase piekrīt aizvadīt pārbaudes maču pret mums, it sevišķi, kad tas tomēr paredzēts svarīgā brīdī un arī Vācijas izlase nebūs noskaņota nekādam cirkam. Galu galā, Vācija izgāzās iepriekšējā Pasaules kausa izcīņā, izgāzās arī 2020. gada beigās Nāciju līgā, un EČ sagaida kā lielo iespēju reabilitēties un atkal likt runāt par “Das Auto” jeb mašīnu, kas pārbrauc pāri pretiniekiem un ar kuru neviens nevēlas satikties laukumā.

A grupaB grupaC grupaD grupaE grupaF grupa
TurcijaDānijaNīderlandeAnglijaSpānijaUngārija
ItālijaSomijaUkrainaHorvātijaZviedrijaFrancija
VelsaBeļģijaAustrijaSkotijaPolijaPortugāle
ŠveiceKrievijaZiemeļmaķedonijaČehijaSlovākijaVācija

Vācijas nedaudz nobālusī starptautiskā reputācija maz atspoguļojas bukmeikeru prognozēs, kur Vācija ir dalītā ceturtajā vietā sarakstā ar izlasēm, kurām tiek piedēvētas labākās izredzes izcīnīt zeltu. Tāds pats koeficients ir arī Nīderlandei, tikai nedaudz zemāks tas ir Spānijai un Portugālei, kamēr nedaudz priekšā ir Francija, Beļģija un Anglija, kas dažiem varbūt nedaudz pārsteidzošā kārtā tiek uzlūkota kā pati galvenā favorīte, lai gan – nu, būsim godīgi, britu futbola iepriekšējie lielie panākumi ir ļoti tālā pagātnē. Jā, PK 2018 tika sasniegts pusfināls, taču pusfināls nav fināls un nav arī zelts.

Taču šeit jāņem vērā arī grupu sadalījums. Gluži loģiski, ka Nāves grupas komandām savstarpējā konkurencē būs grūtāk vispirms tikt ārā no grupas un pēc tam iegūt labākas pozīcijas izslēgšanas spēlēs. Anglija tikmēr būs D grupā ar Skotiju, Čehiju un Horvātiju, savu pāridarītāju PK 2018 pusfinālā. Vīlušies būs tie, kas sagaida angļiem šeit vieglu pastaigu, bet nu tomēr nevar arī paslēpties no fakta, ka Anglija būs grupas favorīte. Horvātijai, pašreizējai pasaules vicečempionei, savu 2018. gada maģiju būs grūti atkārtot un izlase vairs nerāda tik augstus rezultātus.

No kurām tā sauktajām negrandu izlasēm tad varam gaidīt pārsteigumus UEFA Euro 2020 čempionātā? Polijai E grupā būs Roberts Levandovskis, nu jau pāris gadus bīstamākais centra uzbrucējs pasaulē, taču izlasē viņam vienmēr pietrūcis palīgu un veiksmes lielu sasniegumu gūšanai, un var argumentēt, ka Polijas izlase šobrīd nav labākajās pozīcijās. Par savu piederību elitei A grupā noteikti vēlēsies atgādināt Itālija, kurai paaudžu maiņa ir ieilgusi un nebūt ne pozitīvākajā veidā. Ja agrāk Itālijas izlasē sākumsastāvu futbola līdzjutēju varēja nosaukt teju no galvas, tad šobrīd Itālijai trūkst visaugstākās klases spēlētāju, kuri spēj izcelties arī ārpus A Sērijas spēlēm.

Izlases spēka ziņā reti kura var sacensties ar Beļģiju B grupā, kura Pasaules kausā zaudēja tikai topošajai čempionei Francijai un ieguva trešo vietu. Beļģiem ir tīri parocīga grupa (Krievija, Somija un Dānija), kamēr C grupā blakus Nīderlandei, ar kuru nesen tikās Latvijas izlase, ir arī Ziemeļmaķedonija, Ukraina un Austrija. Ukraina un Austrija ir sīkstas izlases, no kurām sagaidīt stabilu un nepiekāpīgu sniegumu. Taču augsts lēciens varētu izdoties Turcijai. Jā, tai pašai Turcijai, kas martā zaudēja punktus pret Latviju PK 2022 atlases spēlē. Taču pirms turki sasita Norvēģiju, kas EČ 2021 futbolā vispār nespēlēs, un Nīderlandi. Turcijai notikusi paaudžu maiņa izlasē, tā piespiež pretiniekus spēlēt atklātu futbolu, un šeit var pamanīties pieveikt arī izlasi, kas izlikta daudz augstāk.

Čempionāta formāts ir tāds, ka grupu turnīrā daudzas izlases tomēr varēs tikt cauri visnotaļ sausām kājām. Galu galā, tālāk tiks 16 no 24 izlasēm, kas vairākām izlasēm ļaus iztikt bez pašām lielākajām intrigām. Taču nekādas atlaides vairs netiks dotas astotdaļfinālā, kur gan viss ir vienkārši – lai iegūtu zeltu, būs nepieciešamas četras uzvaras pēc kārtas. Un tas, cik cieši bukmeikeru futbola prognozēs tiek sarindoti Euro 2020 galvenie favorīti, lieliski ieskicē, cik sīva cīņa sagaidāma.