EČ futbolā 2021 stadioni: kur notiks Euro 2020

Eiropas čempionāta futbolā 2021 stadioni. Kur norisināsies šīs vasaras lielākais notikums futbolā un kā tas atšķirsies no iepriekšējiem finālturnīriem?

Šoreiz Eiropas čempionāts futbolā notiks pavisam neierastos apstākļos, un ne tikai pandēmijas dēļ. Pandēmijas dēļ nācās pārcelt finālturnīru no iepriekšējā gada uz šo vasaru, taču jau iepriekš bija ziņams, ka šis finālturnīrs būs atšķirīgs no pārējiem, jo tas norisināsies stadionos, kas izkliedēti pa visu Eiropu.

Eiropas čempionāts tika sākts izspēlēt 1960. gadā, kas mūsdienu futbolā turnīram nenozīmē nemaz tik senu vēsturi, taču, ņemot vērā futbola popularitāti Eiropā, šis turnīrs tik un tā izaudzis par vienu nozīmīgākajiem sporta notikumiem pasaulē vispār. Ierasti tas tika rīkots vienā valstī – līdz šim tikai trīs reizes UEFA bija ļāvusi turnīra rīkošanu uzņemties divām valstīm reizē. Pirms 20 gadiem to kopā darīja Beļģija un Nīderlande, 2008. gadā turnīru kopīgi rīkoja Austrija un Šveice, kamēr 2012. gadā šie pienākumi tika nodoti Polijas un Ukrainas rīcībā.

Taču šajā finālturnīrā tika nolemts pamēģināt kaut ko pilnīgi jaunu. Bijušais UEFA prezidents un šobrīd negodā kritušais Mišels Platinī ierosināja finālturnīru rīkot pa visu Eiropu un savu ideju viņš arī prata izbīdīt. Tobrīd tas bija parocīgs risinājums, jo finālturnīrs bija paplašināts no 16 līdz 24 komandām, kas attiecīgi palielināja spēļu skaitu un padarīja visa turnīra rīkošanu krietni sarežģītāku, un UEFA jutu, ka pieteikumu nav nemaz tik daudz.

Savukārt uz dažu spēļu rīkošanu tika saņemti pat 19 pieteikumi, no kuriem UEFA sākumā apstiprināja 13. To vidū sākotnēji bija arī Briseles stadions Beļģijā, taču 2017. gadā tā tika svītrota no turnīra rīkotāju loka, jo radās bažas, ka stadiona būvniecības darbi netiks pabeigti laikā. Attiecīgi Beļģijā paredzētie mači tika norīkoti Londonai, kurai kopumā tad sanāca paredzētas septiņas spēles.

Anglija sev piešķirtās “Euro 2020” spēles uzņems slavenajā Vemblija stadionā, kuram īpaša papildus reklāma, protams, nav nepieciešama. Teorētiski gan var apgalvot, ka šis stadions EČ spēles vēl nav uzņēmis, jo, lai arī tas uzbūvēts oriģinālā Vemblija stadiona teritorijā, tīri tehniski tas ir cits stadions. Tajā ir vietas 90 tūkstošiem skatītāju, un tieši Londonā paredzētas finālturnīra izšķirošās spēles – pusfināli un fināli. Kā zināms, Eiropas čempionātā cīņa par trešo vietu jeb bronzas mačs netiek aizvadīts.

Pandēmijas dēļ tribīņu ietilpīgums gan nav pats svarīgākais rādītājs, un šeit UEFA jau iepriekš pauda savu cerību, ka čempionātu tomēr varēs aizvadīt pie daļēji aizpildītām tribīnēm. Taču, lai kā arī pati UEFA to nevēlētos, tas nav futbola lēmums, un par to izlēma vietējās varas iestādes. Ņemot vērā, ka šoreiz bija jāņem vērā uzreiz 12 dažādu valstu situācija, skaidrs, ka nekas šeit nebija vienkārši.

Jārēķinās turklāt ar to, ka situācija var pamatīgi mainīties, kā tas noticis jau ne reizi vien Covid-19 pandēmijas laikā, taču UEFA bija nospraudusi laiku līdz aprīļa sākumam, lai rīkotājpilsētas iesniegtu konkrētu plānu līdzjutēju ielaišanai stadionos. Lielākā daļa stadionu snieguši garantijas par vismaz 25% tribīņu vietu aizpildīšanu, kamēr Budapešta gatava piepildīt tribīnes pilnībā savā Puškāša stadionā, kurā ir vietas vairāk nekā 67 tūkstošiem skatītāju.

Taču ne visas rīkotājpilsētas spēja sniegt šādas garantijas, un aprīļa izskaņā tika paziņots, ka spēles tomēr nenotiks Spānijā. Bija paredzēts, ka Spāniju rīkotājpilsētu vidū pārstāvēs Bilbao ar savu  “San Mames” stadionu, kurā ir 53 tūkstoši vietu. Taču vietējās varas iestādes nespēja garantēt, ka vasarā stadionā varēs ielaist vairākus tūkstošus skatītāju, tādēļ tiek ziņots, ka UEFA nolēmusi spēles pārcelt. Protams, Bilbao pilsētas pārstāvji par to sajūsmā nebija un solīja vērsties tiesā, kā arī apņēmās pieprasīt finansiālu kompensāciju par jau ieguldītajiem līdzekļiem, gatavojoties finālturnīra spēļu uzņemšanai.

Šādas garantijas vēl nav snieguši arī daži citi stadioni – Minhenes slavenā “Allianz Arena” un Dublinas “Aviva” stadions. Taču saņemti galīgie apstiprinājumi par Romas, Baku, Sanktpēterburgas, Amsterdamas, Glāzgovas, Bukarestes un Kopenhāgenas stadionu izmantošanu finālturnīrā, kas sāksies 11. jūnijā un pēc tam risināsies vienu mēnesi, savu kulmināciju sasniedzot finālā, kas ieplānots Londonā.

Tieši Vemblija stadions ir visietilpīgākais no visiem “Euro 2020” stadioniem, bet virs 70 tūkstošiem skatītāju vietu ir arī Minhenes un Romas stadionos. Sanktpēterburgas Krestovska stadionā ir 68 tūkstoši vietu, turklāt jāatzīmē, ka tas būs ģeogrāfiski vistuvāk Latvijai esošais EČ futbolā stadions. Šajā stadionā nesen jau tika aizvadīti Pasaules kausa izcīņas mači, ieskaitot Francijas-Beļģijas pusfinālu un pēc tam Beļģijas-Anglijas cīņu par trešo vietu 2018. gada vasarā.

Tikmēr Amsterdamā esošais Johana Kruifa stadions savulaik jau uzņēma Eiropas čempionāta spēles 2000. gadā. Toreiz tajā notika pieci mači, ieskaitot Itālijas un Nīderlandes pusfinālu, kurā ļoti saspringtā cīņā pie uzvaras tomēr tika Itālija. Vismazākais stadions savukārt būs netālu esošajai Kopenhāgenai, kuras “Parken Stadium” ir “tikai” 38 tūkstoši skatītāju vietu, savukārt Azerbaidžānas galvaspilsēta Baku jāatzīmē, ka pārliecinoši vistālāk uz austrumiem esošā stadiona atrašanās vieta. Baku olimpiskajā stadionā, kas savu lielo ģenerālmēģinājumu piedzīvoja 2015. gadā, uzņemot Eiropas spēles, ir 69 tūkstoši skatītāju vietu.

Katrs stadions uzņems apakšgrupu spēles, kā arī vismaz vienu izslēgšanas turnīra spēli. Astoņiem stadioniem tiks astotdaļfināla spēles, kamēr ceturtdaļfināli norisināsies Minhenes, Sanktpēterburgas, Romas un Baku stadionos. Tāds vismaz ir plāns, kura sakarā jāturpina rēķināties ar to, ka savas korekcijas var ieviest pasaulē valdošie apstākļi.