Kalendārs

Pandēmijas dēļ par gadu pārceltajā Eiropas futbola čempionātā otro reizi tiks izmantots 24 komandu formāts, kas paredz nelielu matemātikas iesaistīšanos 16 izslēgšanas spēļu dalībnieču noskaidrošanā. Grupu turnīrā no 11. līdz 23. jūnijam tiks izspēlētas 36 spēles, kuru datumi jau šobrīd noteikti, un to vidū ir vairāki mači, kuriem pievērst īpašu uzmanību.

Lai arī Euro 2020 grupu izloze tika veikta jau pirms pusotra gada, grupu pilnie sastāvi tika noteikti pēc pārspēlēm pirms dažiem mēnešiem, turklāt joprojām nav 100% skaidrības par to, kā tad spēles tiks sarīkotas. Situāciju gan sarežģī, gan savā ziņā vienkāršo tas, ka šis ir eksperimentāls turnīrs un spēles plānotas vairākās Eiropas pilsētās dažādās valstīs. Pandēmijas dēļ Eiropas valstīs situācija ir atšķirīga, atšķiras arī vietējie noteiktie ierobežojumi, turklāt lietām ir nepatīkama tendence ātri mainīties, tādēļ UEFA varasvīri droši vien ar satrauktām sirdīm būs līdz pat Eiropas čempionāta sākumam.

Tādēļ šobrīd vēl ir vērts paturēt iespēju, ka kalendārā tiek ieviestas šādas tādas izmaiņas norises vietās, taču spēļu laiku pārcelšanu gan UEFA centīsies nepieļaut. Turklāt lielo sacensību organizatori jau ir apraduši ar pandēmijas režīmu, galu galā, drīz tiks likts punkts 2020./21. gada sezonai, kas noritēja tieši šādos apstākļos.

Euro 2020 (turnīrs saglabājis šādu nosaukumu, lai arī norisināsies 2021. gadā) būs sešas apakšgrupas, katrā pa četrām izlasēm. Finālturnīrs sāksies 11. jūnijā ar Turcijas un Itālijas izlašu spēli, kas paredzēta Romā. Šī spēle varētu būt īpaši interesanta Latvijas futbola līdzjutējiem, jo Latvijas izlase nesen aizvadīja maču ar Turciju PK atlases ciklā un parūpējās par nelielu sensāciju, iesitot trīs vārtus un tiekot pie neizšķirta. Turcijai tā bija pēdējā oficiālā spēle pirms Eiropas čempionāta, bet 11. jūnijā 22:00 vakarā pēc Latvijas laika turki par 3:3 droši vien nesūdzēsies.

B grupā pēc Beļģijas ir trīs vidusmēra izlases, kas cita citai piedāvās pamatīgu cīņu – Krievija, Dānija un Somija. Krievi divas spēles uzņems savā laukumā, un šeit ir vērts izcelt 16. jūnija pēcpusdienā (16:00) paredzēto spēli pret Somiju. Abu kaimiņvalstu tikšanās sporta laukumā vienmēr bijis principiāls notikums, un šoreiz šis Sanktpēterburgā gaidāmais mačs varētu izšķirt B grupas vietu sadalījumu.

C grupā pamatīgs grāvējs var sanākt 21. jūnija vakarā plkst. 19:00, kad Budapeštā ieplānots Ukrainas un Austrijas izlašu mačs. Ar šo spēli tiks likts punkts C grupas izspēlei, un par ļoti ticamu iespēju jāuzskata, ka tieši šajā spēlē varētu tikt noskaidrota otrās vietas ieguvēja, ņemot vērā, ka grupā vēl ir Nīderlande kā liela favorīte un Ziemeļmaķedonija, kura tomēr būs nosacītas pastarītes lomā.

Iepriekšējā Pasaules kausa pusfinālā tikās Anglijas un Horvātijas izlases, kurām abām tikšana tik tālu tika pieskaitīta pie pārsteigumiem. Tagad Anglija gatavojas ierasties uz Eiropas čempionātu kā galvenā favorīte, kamēr Horvātija starptautiskajā arēnā īsti nav spējusi atkārtot savus 2018. gada panākumus, kad izcīnīja sudraba medaļas. Toreiz pusfinālā Horvātija pārspēja Angliju, bet tagad abas izlases aizvadīs savstarpējo cīņu jau grupas ievadā, sacenšoties 13. jūnijā 15:00.

Pašas lielākās grandu cīņas tomēr gaidāmas F grupā. Šis Eiropas čempionāta formāts apakšgrupā tomēr izlasēm piedod kļūdas, jo no četrām grupām tālāk tiek trīs, attiecīgi vienu neveiksmi vēl iespējams labot. Citāda situācija būs F grupā, kurā izloze kopā savedusi Eiropas čempioni Portugāli, pasaules čempioni Franciju un mūždien vareno Vāciju, kurām kompāniju sastādīs Ungārijas izlase.

Attiecīgi katrā kārtā būs pa vienam lielam duelim, kuru noteikti nedrīkstēs palaist garām. 15. jūnijā Francija Minhenē spēkosies pret Vāciju, skaidrojot senas attiecības, un tas Vācijai būs liels tests. Vācijas izlase iepriekšējo Pasaules kausu pabeidza ar izgāšanos, nekas iespaidīgs laukumā netika parādīts arī pēc tam Nāciju līgā un EČ atlasē, un galvenais treneris Lēvs jau laicīgi pavēstījis, ka līdz ar Euro 2020 beigām pienāks arī arī viņa ēras beigas Vācijas izlasē.

Vācijai pēc tam 19. jūnijā gaidāma tikšanās ar Portugāli, kas ieplānota vēlreiz Minhenē, un arī šeit sagaidāma bezkompromisa cīņa. Ja iztiks bez lieliem pārsteigumiem, tad Portugāle jau šajā mačā varēs nokārtot sev vietu astotdaļfinālā, kas būtu ļoti patīkams notikums, it īpaši, ja ņem vērā, ka pēc tam Portugālei apakšgrupas pēdējā spēlē gaidāma spēle pret Franciju, izspēlējot 2016. gada fināla atkārtojumu. Vai atkārtojumss sanāks arī rezultāta ziņā, Portugālei izcīnot vēl vienu uzvaru? Pagājuši pieci gadi, un naivi domāt, ka abas izlases nav spērušas vairākus soļus uz priekšu, taču principialitāte un atmiņas noteikti spēlēs lielu lomu šajā spēlē, kurā Portugāle vēlreiz centīsies apliecināt, ka Francijas favorītes statuss ir tikai uz papīra.

Jau šobrīd ir noteikti izslēgšanas spēļu zari, iezīmējot visu izlašu ceļu līdz finālam 11. jūlijā Londonā, taču šeit gan ir krietni par ātru mēģināt prognozēt, kurā pilsētā un laikā norisināsies interesantākās spēles. Skaidrs ir tikai četru pāru izkārtojums, kamēr pārējos četros iekļūst apakšgrupu trešo vietu ieguvējas, un šeit UEFA sagatavojusi sarežģītu aprēķinu, kā noteikt, kurā astotdaļfinālā tad nonāks šīs trešo vietu ieguvējas, un tas būs atkarīgs ne tikai no katras atsevišķas komandas, bet arī citām, proti, astotdaļfināla pretiniece, piemēram, Portugālei/Vācijai/Francijai no F grupas, paliekot tajā trešajā vietā, būs pavisam cita, skatoties pēc tā, vai astotdaļfinālā iekļuvusi arī A grupas trešā vietas ieguvēja.

Ceturtdaļfinālu izspēle sāksies otrajā jūlijā, un ceturtdaļfināli tiks aizvadīt Minhenes, Sanktpēterburgas, Romas un Baku stadionos, bet pēc tam turnīrs pārcelsies uz Londonu, kur tiks izspēlēti pusfināli un fināls. Eiropas čempionātā bronzas medaļas noskaidrotas netiek, attiecīgi spēle par trešo vietu netiek aizvadīta.